3.11.14

MÕNED ÜLDISED SOOVITUSED, KUIDAS VÕÕRAS KULTUURIS SUUREMATE PROBLEEMIDETA HAKKAMA SAADA.

 

Viisakus — võõras kultuurikeskkonnas tasuks sellele tavalisest veidi rohkem tähelepanu pöörata, siis on uude ühiskonda sulandumine lihtsam. Tee endale selgeks, mida konkreetses kultuuris üldse viisakaks peetakse ning missugune käitumine kohatuna võib tunduda.

Huumor — maal, kuhu Sa lähed, võib olla naljast hoopis teistsugune arusaam kui Eestis. Tee endale selgeks, millal ja mille üle naerda sobib. Ole valmis ka selleks, et esialgu ei pruugi kohalikke lõbustavad naljad Sind sugugi naerma ajada. See on täiesti normaalne, sest võõra kultuuri huumorimeelega kohanemine võtab kaua aega.

Keel — kuigi Euroopas ringi reisides saab enamasti hakkama inglise keelega, on siiski mõistlik omandada kohalikus keeles vähemalt igapäevaselt kasutatav sõnavara.

Füüsiline kontakt — kuidas tervitada, emmata, kätt suruda, põsele musi teha vm, võib eri kultuurides vägagi suuresti erineda. Euroopas on riike, kus meie jaoks harjumatu põsemusi on tavaline sõbralikkust väljendav žest, varieerub vaid kordade arv!

Isiklikud küsimused — eestlased ei pea võõraste poolt isiklike küsimuste esitamist heaks tooniks ja seda põhimõtet tuleks järgida ka võõral maal. Vähemalt seni, kuni oled endale selgeks teinud vastava maa kombed.

Alkoholi tarbimine — tasub olla eriti ettevaatlik, teada kohalikke kombeid, seadusi ja oma piire.

Poliitikast rääkimine — see on välismaal keeruline vestlusteema. Kõige kindlam on ka siin säilitada elementaarne viisakus, mis ei tähenda muidugi oma veendumuste maha salgamist, kuid eeldab samas põhjendusi nende kaitsmisel.

Religioon — et eestlased on üsna ilmalik rahvas, siis võib teistes maades viibides kergesti enesele teadmata riivata teiste usku sobimatute kommentaaride või käitumisega. Püüa uurida oma uue ajutise asumaa religioosset tausta- peamised usulised rituaalid ja kombed, kuidas käitutakse pühade ajal jne.

Vähemused — näita üles tolerantsust kõikide vähemuste suhtes!

Pildistamine — välismaal olles tahad kindlasti oma mälestusi jäädvustada. Pea meeles, et võõraste pildistamiseks on viisakas neilt eelnevalt luba küsida.

Võõrasse riiki minemisel tuleb kindlasti kasuks, kui Sul õnnestub enne minekut uurida mõne sihtriigis viibinud inimese käest sealse kultuuri eripära. Kui see ei ole võimalik, loe kultuurilistest erinevustest raamatutest või internetist.

Loe välismaale suundumise võimalustest, vahendavatest organisatsioonidest, programmidest jms teemaga seonduvast portaalist: rajaleidja.ee/euroopasse.

 

Janika Tamsalu

SA Innove

 

Allikas: noorteportaal.ee

Toimetaja: NELE GRAVERSON